World Community Grid är liksom Folding@home ett nätverk som använder delar av den datorkraft som finns vilande i det stora antalet persondatorer i världen, medan de inte används av sina ägare.
Den samlade datorkraften används för angelägen forskning. Tidigare har framgångar gjorts inom områden som t ex botemedel mot smittkoppor. Numera används datorkraften i kampen mot AIDS, Cancer med mera.
För att delta och bli medlem gör så här:
1. Gå till:
https://secure.worldcommunitygrid.org/r ... egister.doHär får du fylla i information så som användarnamn, lösenord och e-postadress.
2. Välj sedan vilka projekt du vill deltaga i. Det bästa är givetvis om du väljer alla projekt som finns listade.
3. Ladda ner programvaran. Detta kan även göras separat här:
http://www.worldcommunitygrid.org/reg/m ... adAgain.do4. Installera programvaran.
5. Välj team. Du kan söka efter team under "Find a team". Skriv in "AMD Forum" i rutan där det står "Contains" så får du fram vårat team. Sedan så är det bara att joina!
AMD Forums teamsida finns här:
http://www.worldcommunitygrid.org/team/ ... 1VF997N0V1Välkommen i gänget!

//AMD